امروز: ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِيِّ النَّقِيِ‏ بارالها درود و رحمت فرست بر على بن موسى الرضا پسنديده پيشواى پارسا و منزه وَ حُجَّتِكَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى الصِّدِّيقِ الشَّهِيدِ و حجت تو بر هر كه روى زمين است و هر كه زير خاك بسيار راستگو و شهيد صَلاَةً كَثِيرَةً تَامَّةً زَاكِيَةً مُتَوَاصِلَةً مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِيَائِكَ‏ درود و رحمتى فراوان و كامل و با بركت و متصل و پيوست و پياپى و دنبال هم همچون بهترين رحمتى كه بر يكى از اوليائت فرستادى.
تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ بهمن ساعت ۸:۴۴ کد مطلب: 45647
 ۴۰ سال، ۴۰ اقدام/ گزارش بیست و نهم: سکانداران زن جمعیت هلال احمر را بشناسید
فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها و موفقیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف است. تا دهه فجر با انتشار ۴۰ گزارش به صورت روزانه، مجموعه‌ای از این موفقیت‌ها و دستاوردها را در حوزه‌های کاری جمعیت هلال‌احمر به طور خلاصه مرور می‌کنیم؛ آشنایی با سکانداران زن جمعیت هلال احمر بیست و نهمین گزارش است.

هنوز که هنوز است برای خیلی‌ها اسم هلال احمر با کمک‌رسانی گره خورده است؛ با امداد رسانی. آن هم در سیل و طوفان و زلزله. خیلی‌ها فکر می‌کنند جمعیت هلال احمر ارگانی مردانه است؛ چون به گمانشان امداد و نجات کاری مردانه است. بماند که همدلی و همیاری از این خیال‌ها فراتر می‌رود، در اساس‌نامه‌ جمعیت هم آمده که تمام کارهای این ارگان بشردوستانه است.

اصل ماجرا این است که جمعیت هلال احمر ماموریت‌های متنوعی دارد و افراد زیادی هم در بخش‌های مختلف آن فعالند. از نیروهای رسمی گرفته تا جوانان داوطلبی که به قول دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران دو بال این جمعیت هستند. اما در این سال‌ها کمتر از زنان شاغل در رده‌های بالای مدیریتیِ جمعیت شنیده‌ایم. زنانی که گرچه تعدادشان چندان زیاد نیست، اما همیشه با تمام قوا و با انگیزه حاضر بوده‌اند.

زنانِ سکاندار شعب چه می‌گویند؟
جمعیت هلال احمر بیش از ۴۲۰ شعبه دارد و تنها ۶نفر از آنها زن هستند. همین تعداد کم آنها را در مرکز توجه قرار می‌دهد. از شعبه‌های‌ پیشرو در مدیریت زنان، شهرستان‌ گرمی در استان اردبیل است که زهرا انورپور؛ رئیس جمعیت آن جاست، بهار فریادیان؛ رئیس جمعیت شهرستان چرداول در استان ایلام است، مریم خادمی؛ رئیس جمعیت شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبی است، اعظم شهرستانی؛ رئیس جمعیت شهرستان اشکذر در استان یزد است، نرگس افرادی؛ رئیس جمعیت شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی و مجوبه نامجو؛رئیس جمعیت شهرستان فردیس در استان البرز است.

شاید آن اوایل بعضی‌ها فکر می‌کردند زنان سکاندار خوبی برای مدیریت شعب نیستند؛ طوریکه حتی به گوش خودشان هم رسیده بود. بهار فریادیان، رئیس شعبه چرداول ایلام گفته است: «روزهای اول که به ریاست شعبه چرداول انتخاب شدم، در نشریات محلی نوشته بودند اگر در شهرستان حادثه بزرگی رخ دهد من چگونه می‌خواهم امدادرسانی کنم. کسانی که این تصور را داشتند نسبت به مسئولیت رئیس شعبه که مدیریت فعالیت‌های جمعیت در شهرستان هستند هیچ آگاهی‌ نداشتند؛ همانقدر که نسبت به توانایی‌های زنان به عنوان نیمی از جمعیت جهان ناآگاهند».

مریم خادمی؛ رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند هم معتقد است: «موفقیت مرد و زن نمی شناسد. بلکه این تلاش و فراهم کردن شرایط مناسب است که ما را به سمت آنچه ایده آل مان است پیش می برد. مدیرانی که من در طول این سال ها در جمعیت هلال احمر استان داشتم، حمایت های همکاران و سایر اعضای جمعیت و قدرتی که توکل به خدا به من داده است، باعث شده تا مشکلات را به جان بخرم و با عشق و علاقه در جمعیت بیرجند مشغول به خدمت رسانی شوم».

نرگس افرادی؛ رئیس شعبه گناباد از استان خراسان رضوی هم به حس مسئولیت یک مدیر اشاره می‌کند. موضوعی که زن و مرد ندارد؛ می‌گوید: «مسئولیت ما زمان نمی شناسد. حتی وقتی در خانه هستیم و یا در مهمانی و جمع خانواده، باید دائم حواسمان به گوشی همراه باشد تا در جریان کوچکترین اتفاق شهرستان باشیم».

زهرا انورپور؛ رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان‌ گرمی اردبیل به صلح طلبی زنان اشاره دارد، همان چیزی که جزئی از الفبای جمعیت هلال احمر است. او می‌گوید: «اگر خشونتی که در بلایای طبیعی هست با روح لطیف زنانه همراه باشد، آلام شکل گرفته سریع تر به تسکین و آرامش می رسند».

مجوبه نامجو؛ رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فردیس دغدغه‌اش همیشه آماده بودن در برابر حوادث است؛ هم خانواده‌ خودش و هم دیگر خانواده‌ها؛ «گاهی وقتی دختر کوچکم در خانه نشسته و مشغول بازی است، به او می گویم زلزله آمد. سریع بازی را رها می کند و هر کجا که باشد، امن ترین نقطه را برای پناه گرفتن پیدا می کند. این موضوع برایمان به یک بازی تبدیل شده تا یادمان باشد همیشه باید آماده باشیم».

زنان معاون امور داوطلبان
گرچه تعداد مدیران زن در جمعیت هلال احمر ایران انگشت شمار است، اما حضور زنان را در معاونت‌های مختلف این جمعیت می‌توان دید. از جمله در معاونت امور داوطلبان. معصومه شاه ماری در استان ایلام، سیلوانا صلح میرزایی در استان همدان، زهرا بازیاری در استان بوشهر و مهری علی یازی در استان هرمزگان معاونان زن امور داوطلبان جمعیت هلال احمر هستند.

زنان معاون امور پژوهش
یکی از معاونت‌هایی که حضور چشمگیر زنان را در آن می‌توان دید، معاونت امور پژوهش است. زنان فعال در این حوزه در شهرستان‌های مختلف به این شرح است: مریم یوسفی در استان خراسان رضوی، تهمینه ابراهیمی در استان قزوین، ژیلا ملکی در کردستان، نسرین پیرمرادی در کرمان، لیلا اظهری در همدان، شیرین کوهی در چهار محال بختیاری و پریوش پیوندی در سمنان.

زنان معاون امور جوانان
معاونت امور جوانان از دیگر حوزه‌هایی است که برخی از زنان در آن فعال هستند. از جمله: فوژان طبسی در استان گلستان، لیلی احمدی در مازندران، مریم پاکبین در همدان، آمنه غریبی در استان بوشهر، سحر رفیعی بندری در هرمزگان، فائزه موهبتی در خراسان جنوبی و فاطمه جمشیدی در استان زنجان.

دیگر حوزه‌ها
حضور فعال زنان در معاونت‌های مختلف جمعیت هلال احمر ایران حوزه‌های دیگری را هم شامل می‌شود؛ معصومه شهرکی؛ معاون توانبخشی و زهره شهرکی؛ خزانه‌دار و عامل ذیحساب استان سیستان و بلوچستان هستند. بتول کارگزار هم خزانه‌دار و عامل ذیحساب استان گرگان است. الهام اختری؛قائم مقام و جانشین مدیرعامل استان گرگان، مریم کارچی؛ معاون رئیس شعبه‌ شهرستان دلیجان در استان مرکزی و فریده حمیدی‌پور؛ معاون رئیس شعبه شهرستان خمین در همین استان است. مریم آلبوغبیش؛ مشاور مدیرعامل جمعیت در امور بانوان و خانواده در استان بوشهر و فرزانه فاریابی مشاور مدیر عامل جمعیت در امور بانوان و خانواده در استان قم است. سکینه درودگرنژاد نیز مشاور ارشد مدیرعامل استان کهکیلویه و بویراحمد در حوزه مدیریت است.

مدیران و معاونان زن استانی
استان نام و نام خانوادگی سمت
اردبیل زهرا انورپور رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گرمی
ایلام بهار فریادیان رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان چرداول
ایلام معصومه شاه ماری معاون امور داوطلبان
خراسان جنوبی مریم خادمی رئیس جمعیت در شهرستان بیرجند
یزد اعظم شهرستانی رئیس جمعیت شهرستان اشکذر و معاون سازمان داوطلبان
خراسان رضوی نرگس افرادی رئیس جمعیت شهرستان گناباد
خراسان رضوی مریم یوسفی معاون آموزش و پژوهش
البرز مجوبه نامجو رئیس جمعیت در شهرستان فردیس
سیستان و بلوچستان زهره شهرکی خزانه‌دار و عامل ذیحساب استان
سیستان و بلوچستان معصومه شهرکی معاون توانبخشی استان
قزوین تهمینه ابراهیمی معاون آموزش و پژوهش
کردستان ژیلا ملکی معاون آموزش و پژوهش
کرمان نسرین پیرمرادی معاون آموزش و پژوهش
گلستان الهام اختری قائم مقام و جانشین مدیرعامل استان
گلستان فوژان طبسی سرپرست معاونت جوانان
گلستان بتول کارگزار خزانه‌دار و عامل ذیحساب استان
گیلان سمیه حقگو سرپرست مرکز علمی و کاربردی جمعیت استان
مرکزی مریم کارچی معاون رئیس شعبه‌ی شهرستان دلیجان
مرکزی فریده حمیدی‌پور معاون رئیس شعبه شهرستان خمین
مازندران لیلی احمدی معاون امور جوانان
همدان مریم پاکبین معاون امور جوانان
همدان سیلوانا صلح میرزایی معاون امور داوطلبان
همدان لیلا اظهری معاون آموزش و پژوهش
بوشهر زهرا بازیاری معاون امور داوطلبان
بوشهر آمنه غریبی معاون امور جوانان
بوشهر مریم آلبوغبیش مشاور مدیر عامل جمعیت استان در امور بانوان و خانواده
قم فرزانه فاریابی مشاور مدیر عامل جمعیت استان در امور بانوان و خانواده
چهار محال بختیاری شیرین کوهی معاون آموزش و پژوهش
هرمزگان سحر رفیعی بندری معاون امور جوانان
هرمزگان مهری علی یازی معاون امور داوطلبان
هرمزگان خدیجه حقیری زاده معاون پشتیبانی و منابع انسانی
خراسان جنوبی فائزه موهبتی معاون امور جوانان
زنجان فاطمه جمشیدی معاون امور جوانان
سمنان پریوش پیوندی معاون آموزش و پژوهش
کهکیلویه و بویراحمد سکینه درودگرنژاد مشاور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی