امروز: ۱۴۰۳/۳/۲۴
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِيِّ النَّقِيِ‏ بارالها درود و رحمت فرست بر على بن موسى الرضا پسنديده پيشواى پارسا و منزه وَ حُجَّتِكَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى الصِّدِّيقِ الشَّهِيدِ و حجت تو بر هر كه روى زمين است و هر كه زير خاك بسيار راستگو و شهيد صَلاَةً كَثِيرَةً تَامَّةً زَاكِيَةً مُتَوَاصِلَةً مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِيَائِكَ‏ درود و رحمتى فراوان و كامل و با بركت و متصل و پيوست و پياپى و دنبال هم همچون بهترين رحمتى كه بر يكى از اوليائت فرستادى.
تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۰ خرداد ساعت ۱۱:۴۹ کد مطلب: 68927
به بهانه میلاد حضرت معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع):
 هجرت تاریخ ساز دو برادر و خواهر
باسمه تعالی
(هجرت تاریخساز دو برادر و خواهر)
یکی از مفاهیم مهم فرهنگ دینی، مفهوم هجرت و جهاد است. قرآن کریم به مفهوم هجرت و جهاد در جای جای مختلف پرداخته و اهمیت آنرا بیان کرده است.
مفهوم هجرت در قرآن کریم به عناوین ذیل تعلق گرفته:
هجرت پیامبر اعظم (ص)
هجرت همراهان پیامبر (ص) به مدینه
هجرت امیرالمؤمنین (ع) درماموریتهای تبلیغی صدراسلام.
هجرت مسلمانان در جهاد همراه پیامبر.
هجرت برای حفظ دین.
هجرت برای کسب علم.
در سیره ائمه اطهار (ع) هم شاهد مهاجرتهای مهم تاریخی هستیم که در این مقال، در نظر داریم به دو هجرت بسیار تاریخساز دو برادر و خواهر بپردازیم.
اول، هجرت تاریخی حضرت امام حسین (ع) از مدینه به سمت کربلا در سال 60 هجرت بهمراه خواهر بزرگوارشان، حضرت زینب کبری (س) است که ماه محرم به دلیل اهمیت و گستره تأثیرگذاری به تمام شرایط و اوضاع و احوال مسلمانان بعنوان مبدأ تاریخ قمری قرار گرفت.
دوم، که مناسبت فرا رسیدن ایام اول تا یازدهم ذیقعده الحرام بعنوان دهه کرامت نامگذاری شده، یکی از فرازهای تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
خلفای جائر عباسی که از محبوبیت ائمه اطهار (ع) خائف بودند، دائم در حال دسیسه برای محدودیت ذریه پیامبر (ص) فعالیت می کردند و برای رسیدن به این هدف خود از هیچ ظلم و جنایتی دست بردار نبودند. مأمون عباسی نیز طی فرمانی حضرت رضا (ع) را با گسیل لشکریان خود از مدینه به مرو فرا خواند. حضرت رضا (ع) این تهدید را تبدیل به بهترین فرصت برای تحقق و نشر و گسترش فرهنگ معارف دین نمودند، لذا از اولین لحظه آغاز هجرت، با طرح های مختلف پیام این حرکت را از خانواده ، و سپس شیعیان و بعد هم در طول مسیر طولانی مدینه تا مرو و بویژه در نیشابور و بیان حدیث سلسله الذهب در جمع قاطبه اهل علم و قلم و مذاهب مختلف اسلام، به اوج خود رساندند و با حضور در مرو و مواضع بسیار گویا و شفاف و نقش بر آب کردن تمام منویات پلید مأمون عباسی توانستند اهداف هجرت را در سرزمین خراسان بنا نهاده و این خطه خاکی را با حضور و سپس مضجع و حرم و بارگاه خویش بعنوان قطب خورشید فروزان معارف اهل بیت، بنیان گذاری نمایند.
از طرف دیگر خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه (س) که پس از عزیمت برادر، دائم قلب و دلشان بنام و یاد برادر می طپید و مدام در فکر حرکتی برای هجرت و حضور در کنار برادر بودند، این هجرت را تکمیل و باحضورو شهادتشان ،شهر قم را بزرگترین مدرسه نشر معارف اهل بیت و فقه امام صادق (ع) قراردادند و این حلقه خاندان امام موسی بن جعفر (ع) در سه حرم حضرت احمد بن موسی، فاطمه معصومه و حضرت امام رضا علیهم السلام، باعث شد که ایران اسلامی بزرگترین سرزمین نشر معارف اهل بیت در جهان آخرالزمانی مطرح گردد . دهه کرامت فرصت بسیار استثنایی در فراگیری و عمل به معارف اهل بیت عصمت و طهارت است. این ایام را به همه دلدادگان ذریه پاک رسول الله تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

اسدالله اسدی
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه
در جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی
دهم خرداد 1401
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی