امروز: ۱۳۹۹/۵/۱۸
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِيِّ النَّقِيِ‏ بارالها درود و رحمت فرست بر على بن موسى الرضا پسنديده پيشواى پارسا و منزه وَ حُجَّتِكَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى الصِّدِّيقِ الشَّهِيدِ و حجت تو بر هر كه روى زمين است و هر كه زير خاك بسيار راستگو و شهيد صَلاَةً كَثِيرَةً تَامَّةً زَاكِيَةً مُتَوَاصِلَةً مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِيَائِكَ‏ درود و رحمتى فراوان و كامل و با بركت و متصل و پيوست و پياپى و دنبال هم همچون بهترين رحمتى كه بر يكى از اوليائت فرستادى.
تاريخ: ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ساعت ۱۳:۱۶ کد مطلب: 58267
 عربستان تاکنون هیچ شرطی برای حج امسال اعلام نکرده است
مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت گفت: عربستان تاکنون هیچ شرطی برای اعزام حج امسال اعلام نکرده است و خبر اعمال محدودیت تکذیب می شود.
 

​خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، «روح الله پور شعبان» تصریح کرد: تا کنون عربستان هیچ شرطی برای حج امسال اعلام نکرده است، بدین ترتیب نمی توان محدودیتی برای ثبت نام زائران بیت الله الحرام و معاینات آنها اعمال کرد و برنامه های اجرایی به روال سال های قبل ادامه دارد.

 

تکذیب خبر محدودیت سنی برای ثبت نام و معابنه زائران حج

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت افزود: روند نام نویسی از دارندگان اسناد دارای اولویت حج امسال همچنان ادامه دارد و تاکنون بیش از 75 درصد ظرفیت کاروان ها تکمیل شده است.

 

پور شعبان تصریح کرد: زائران پس از قطعی کردن ثبت نام برای پرداخت مرحله نخست هزینه تشرف خود اقدام کرده اند و در ادامه این روند ، معاینات پزشکی این دسته از زائران به منظور تایید سلامت جسمانی آنها انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: بر خلاف اخبار منتشر شده هیچگونه اعمال محدودیت سنی برای ثبت نام و انجام معاینات حجاج صورت نمی گیرد و خبر اعمال محدودیت تکذیب می شود.

 

روند معاینات پزشکی زائران همچون روال گذشته

پورشعبان به شرایط موجود در جهان اشاره و اعلام کرد: سازمان حج و زیارت همه حالت های مختلف را در برنامه ریزی های خود مد نظر دارد و متناسب با آن راهکارهای مختلفی را پیش بینی کرده است.

 

وی گفت: معاینات پزشکی کارگزاران و عوامل اجرایی از امروز آغاز شده است و معاینات ضیوف الرحمان نیز از هفته آینده با همان شروط و قوانین سال های گذشته آغاز خواهد شد.

 

وی درباره چگونگی معاینات زائران توضیح داد: معاینه حجاج 99 به صورت مرحله ای خواهد بود و فعلا افراد زیر 60 سال به منظور تایید استطاعت جسمی معاینه می شوند اما با توجه به شرایط کنونی ؛ در معاینات پزشکی امسال علاوه بر ادامه روال همیشگی؛ کد هایی را برای زائران همچون سن، بیماری های قلبی و ریوی، دیابت و .. در نظر گرفته ایم تا در صورت اعلام و اعمال محدودیت اعزام از سوی عربستان، بتوان زائران دارای توانایی را به راحتی تفکیک و اعزام کرد.

 

 

شعبان به حج سال های گذشته نیز اشاره و اظهار کرد: در سال های قبل حتی بیماران دیابتی و دیالیزی در این سفر معنوی حضور داشتند و با هماهنگی های صورت گرفته، برای دیالیز به بیمارستان اعزام و موفق به انجام اعمال خود می شدند اما با در نظر گرفتن شرایط امسال ؛ معاینات با دقت انجام و زائران در تایید سلامت جسمانی دسته بندی می شوند تا در صورت اعمال محدودیت و حذف بخشی از زائرین؛ متقاضیانی که در نوبت تشرف می باشند فراخوان شوند و برای تکمیل سهمیه اختصاص یافته به کشورمان اقدام شود.

 

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت تصریح کرد: همه اقدامات، دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی برای حضور زائران در سرزمین وحی بررسی و آماده شده است به نحوی که حتی برای بیماران احتمالی؛ اتاق قرنطینه در نظر گرفته ایم.

 

ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی