امروز: ۱۴۰۳/۴/۲۲تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۹:۲۵ کد مطلب: 65727
 عمره مفرده تا پذیرش شروط ایران برقرار نمی‌شود/ آخرین وضعیت سفرعتبات

به گزارش خبرگزاری فارس، عربستان در روزهای آینده مرزهای خود را برای تشرف زوار خارجی به خانه خدا و انجام مناسک عمره مفرده باز می‌کند. با این وجود به دلیل نبود روابط سیاسی با عربستان و محقق نشدن همه شروط ایران برای اعزام زائر به سرزمین وحی، وضعیت اعزام ایرانیان به عربستان مشخص نیست.

 

ارسال پیام به سپرده‌گذاران عمره به معنای برقراری سفر عمره نیست

 

بر همین اساس، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در گفت‌وگویی رادیویی با اشاره به وضعیت عمره مفرده ایرانیان اظهار داشت: حدود ۶ میلیون نفر در انتظار برقراری عمره مفرده هستند. البته برای افرادی که در سال‌های گذشته به منظور تشرف به عمره مفرده سپرده‌گذاری کرده بودند، همزمان با برخی ایام مناسبتی، پیامی ارسال می‌شود و آرزوی برقراری سفر می‌شود که این پیام‌ها به معنای ازسرگیری سفر نیست.

 

برای برقراری عمره همه شروط ایران باید پذیرفته شود

 

وی با بیان اینکه شروط ایران برای اعزام زائر به عمره مفرده حفظ و تضمین سلامت، امنیت، عزت و کرامت زائران است، افزود: اینکه خواست عمومی مردم باز شدن مسیر عمره مفرده و زیارت خانه خدا در طول سال است، ما تردیدی نداریم. اما برای برقراری سفر عمره مفرده  باید این شروط رعایت شود. همچنین اگر قرار است زوار ایرانی به عربستان اعزام شوند و در مناسک عمره مفرده حضور یابند، باید کنسولگری ایران در عربستان برای دفاع از حقوق شهروندی ایرانیان در این کشور فعال و مستقر شود. به همین دلیل تا تعیین تکلیفی در باره راه‌اندازی کنسولگری یا دفتر حافظ منافع انجام نگیرد، اعزامی هم برای عمره نخواهیم داشت.

 

آخرین وضعیت عتبات از زبان رئیس سازمان حج و زیارت

 

یکی دیگر از موضوعات مهم در موضوع حج و زیارت، سفر به عتبات است که در ایام کرونا فراز و نشیب‌هایی را طی کرده است که در این رابطه نیز رئیس سازمان حج و زیارت به ادامه پیگیری‌ها برای برقراری این سفر معنوی اشاره کرد و گفت: درباره عتبات هم سیری طی شد و پس از اینکه‌ وزارت بهداشت عراق با حضور زوار خارجی همچون ایرانیان با شروطی خاص موافقت کرد، ‌همزمان با این امر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامهای به رئیس جمهور داد و ایشان هم نامه را به وزیر بهداشت و درمان ارجاع داد و در نهایت ستاد کرونا موافقت خود را با شروطی برای ازسرگیری سفر به عتبات اعلام کرد.

 

رشیدیان با بیان اینکه قبل از مراسم عرفه، معاون عتبات سازمان حج و زیارت هم به منظور پیگیری برقراری سفر عتبات، سفری به عراق داشت، خاطر نشان کرد: معاون عتبات سازمان به همراه سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق مذاکراتی با وزارت گردشگری عراق داشت و پروتکل‌های بهداشتی تدوین شده در کشور با کمک‌وزارت بهداشت را در اختیار آن‌ها قرار داد.

 

‌موافقت اولیه عراق با حضور زوار ایرانی/ منتظر دور جدید مذاکرات با طرف عراقی هستیم 

 

‌ باتوجه به وضعیت کرونا در عراق، طرف عراقی ادامه مذاکرات را به پس از تعطیلی ۱۰ روزه این کشور موکول کرد و با توجه به آمادگی ما برای برقراری سفر، منتظر دور بعدی مذاکرات هستیم تا با فروکش شدن بحران کرونا بتوانیم زائران را به صورت هوایی و با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و درمان به عتبات اعزام کنیم. بر همین اساس، برای برقراری سفرها همچنان منتظر جواب عراقی‌ها هستیم.

منبع:خبرگزاری فارس

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
.
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی